Sokak Hayvanları İçin Neler Yapabiliriz?

Her bireyin imkanları doğrultusunda ; Sokak hayvanları için neler yapılabilir? Sorusuna birazda olsa yardımcı olabilecek yazımızı sizler için derledik.

Yakın çevremizde, bizimle birlikte yaşamaya çalışan “aç hayvanlara”, artık ekmek ve yemeklerinizi verebilirsiniz (lütfen çöpe atmayın, her gün veremiyorsanız, buzdolabında bir poşette biriktirebilirsiniz) yiyecekleri bırakacağınız yer, onları daha önce gördüğünüz belirli bir yer olmalı, özellikle gece koyarsanız, sabah “silip süpürülmüş” olduğunu göreceksiniz…

*Eğer bir hayvan almak istiyorsanız, ya da sonuna kadar bakabileceğine inandığınız birisine armağan etmek istiyorsanız; hayvan barınaklarına uğrayıp; size çok ihtiyacı olan, güzel bir evlat edinebilirsiniz…Hayvanları gerçekten seviyorsanız; orada her yaştan, her cinsten, her karakterden olanını bulmanız mümkün…Yaşadığınız yerde barınak yoksa; sokaklarda bir sürü yavru kedi ve köpek var.

Eğer maddi yardım yapmak isterseniz; yakınınızda bulunan BİR HAYVAN BARINAĞINA giderek,telefonla arayarak (eksiklerini sorarak) yardımcı olabilirsiniz. ÇOK İHTİYAÇ VAR..Küçük bir yardım bile, çok işe yarayacaktır…( tıbbi malzeme, ilaç, makarna, ekmek, süt, gazete kağıdı…)Sokak hayvanları ile ilgili , hayvan dernekleri ve barınaklarıyla ilgili web sitelerinden bilgi alabilirsiniz…

*Kendinize (arkadaşınıza, eşinize,çocuğunuza…) bir armağan alacaksanız; gelirinin tümü “Ankara Gölbaşı Meliha Yılmaz Vakfı Hayvan Barınağı’na ” bağışlanacak olan “ BEN PAKO” isimli kitabı alın….“Ben Pako” yu mutlaka okuyun..

*İŞİNİZ EĞİTİM VE ÖĞRETİM İSE; sizi dinleyenler özellikle anaokulu ve ilkokul öğrencileri ise; her fırsatta, “hayvan ve doğa sevgisi – çevre bilinci” aşılayın, sizi yürekten dinleyeceklerdir.. Özellikle köy çocuklarına; köpeklerin kulak ve kuyruklarının kesilmesinin , hayvanları yaralamanın, eziyet etmenin, çevreyi kirletmenin yanlış olduğunu öğretin. Öğrencilerinizin vicdansız, bilgisiz, sorumsuz, bencil büyümelerine izin vermeyin..

*İŞİNİZ HAYVANLARI TEDAVİ ETMEKSE; ( haklarını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz veteriner hekimler gibi ) “ yaralı sokak hayvanlarını” sizlere taşıyan ve onları ‘bir araya getirdikleri paralarla’ tedavi ettirmeye çalışan “iyi insanlara” yardımcı olun!

*Yaşadığınız yer küçük bir belde, bir site veya köy olabilir; “çevrenizdeki kedi ve köpekleri aşılamak ve kısırlaştırmak için” çalışabilir, bir dernek bünyesinde, ya da hayvan dostlarıyla birlikte, ikamet eden kimselerden ( sorumlu ve vicdanlı olanlardan! ) maddi yardım alabilir; kedi ve köpeklerin operasyon ve aşı masraflarını karşılayabilirsiniz. (bu konu ile ilgili; derneklerden- barınaklardan, sokak hayvanları ile ilgili web sitelerinden, bilgi alabilirsiniz; sadece bir sokak köpeği, 7-12aylık olduğunda; bir defada; 6-14 adet yavru dünyaya getiriyor)

*Hayvanları koruma, doğa ve çevre derneklerine üye olabilir, gönüllü çalışabilir, çevrenizde yoksa; yenilerinin kurulmasına öncülük edebilirsiniz..

*Herhangi bir yerde, aç bir hayvan gördüğünüzde, lütfen onu bir defalık olsa da doyurun YA DA hasta bir hayvanın, bir defalık tedavisini üstlenin….

*Çalışanlarınıza veya müşterilerinize YEMEK SAĞLAYAN BİR KURUM ya da bir firmanın yöneticilerindenseniz; “ARTIK YEMEKLERİ” bağlantı kurarak, hayvan barınaklarına verebilirsiniz, ya da bu iş için; ön ayak olabilirsiniz…

*Evinizde kullanmadığınız; antibiyotik, vitamin, merhem vb. ilaçları, sokak hayvanları için kurulan barınaklara verebilirsiniz.

Posted by
admin

Bir cevap yazın