Hakkımızda

1928-2006 yılları arasında İstanbul’da yaşadı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 50 yıl Medeni Hukuk dersleri verdi, Medeni Hukuk kürsüsü başkanı ve Medeni Hukuk Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. Görüşleri Türkiye hukuk öğretisi ve uygulamasında benimsendiği gibi, İsviçre öğretisinde de benimsendi. Hukuk alanında monografiler, çeviriler, ayrıca tarihi araştırmalar olmak üzere otuzu aşkın eseri bulunuyor. Bunlar arasında yer alan “Hayvan Hakları Bir İnsanlık Kitabı” (1992) ve “Hayvan Hakları Bir İnsanlık Kitabı Novella Anılarla” (1999) adını taşıyan kitapları hayvan hakları savunucularına referans oldu.1999 yılında TÜBİTAK Bilim Hizmet Ödülü aldı. Ayrıca 1988 yılında Hayvanları Koruma Yasası ön tasarısını hazırladı, bu tasarı 1992 yılında Erdal İnönü tarafından TBMM’ye sunuldu. Ancak, büyük eksikliklerle ve değiştirilerek Meclis’ten çıkan yasa Prof. Sungurbey’i memnun etmedi. İstanbul’daki Yedikule Hayvan Barınağı’nın kurucularından olan Prof. Dr. İsmet Sungurbey, Türkiye’deki hayvan hakları mücadelesini ilk başlatan kişi olarak kabul edilmektedir. Kendi ifadesi, “Sol bacağım protez, dile kolay; kar, kış, sıcak beni yıldırmaz. Çünkü beni beklediklerini bilirim. Onların umutlarını yıllardır bir gün dahi kırmadım. Ne harcıyorum derseniz, elimdeki avucumdaki gelirimin tümünü onlara harcıyorum.” Habitat 2 katliamına karşı çıkan; batılılar İstanbul’un sokak hayvanlarından rahatsız olacak diye hayvan katliamı yapan İstanbul belediyelerini protesto eden Prof. Dr. İsmet Sungurbey, Bedrettin Dalan’ın belediye başkanlığı sırasında da, hayvan katliamlarını kolaylaştırmak amacıyla sipariş edilen pres makinalarını durdurmak için diğer hayvanseverlerle birlikte açlık grevi yapmış ve bu girişimi engellemişti.

Prof. Dr. İsmet Sungurbey Sokak Hayvanları Yuvası, sokak hayvanlarını korumak ve onlara yuva sağlamak için Seferihisar Belediyesi tarafından kuruldu. Seferihisar’ın hemen yanı başındaki bu yuvayı sıradan bir barınaktan ayıran üç ana özellik var:– Bunlardan birincisi hayvanların özgürce ve aileleriyle birlikte yaşayacakları on dönümlük bir serbest alana sahip olması. Hayvanlar özgürce ve doğanın içinde yaşayacakları bu alanda kendi sosyal ilişkilerini kurabilecek ve yaşamlarını huzur içinde geçirebilecek. Bu bölümü 2015 yılı içerisinde bitirmeyi planlıyoruz.

-Yuvamızın diğer bir özelliği ise bölgede yaşayan insanların buraya gelerek hayvanların bakımına gönüllü olarak katılabilmesi. Yani burası hayvanların hapis ve tecrit edildiği bir yer değil, tersine, insanlarla buluştuğu bir yuva. Öyle ki, yuvanın içinde gönüllülerin konaklayabileceği altı odalı bir de misafirhane planlandı. Seferihisar Belediyesi, sokak hayvanları yuvası gönüllü ağının kurulmasını Seferihisar Hayvanları Koruma Derneği (SEHAYDER) ile birlikte gerçekleştirecek.

– Yuvanın üçüncü önemli özelliği ise içinde yaralı ve cerrahi sağaltıma muhtaç hayvanlar için bir de hastane yer alması. Tam teşekküllü bu yapının yanında, sert mizaçlı köpekler, yavrular ve hastalar için de ayrılmış özel alanlar mevcut. Bu nedenle de projemizin adı, barınak değil, sokak hayvanları yuvası. Tam adı, Prof. Dr. İsmet Sungurbey Sokak Hayvanları Yuvası. Peki Prof. Sungurbey kim? Prof. Sungurbey Türkiye’nin en değerli hayvan hakları aktivistlerinden biri. 1928 ve 2006 yılları arasında yaşadı. Hayvan hakları üzerine kitapları var ve Türkiye’nin ilk hayvan hakları kanunu taslağını kaleme alan kişi. Prof. Sungurbey, yıllar önce İstanbul Belediyesi’nin sokak hayvanlarını presle öldürme projesine karşı açlık grevine girerek bu girişimi durdurmuştu. Bu nedenle Seferihisar’daki sokak hayvanları yuvasına kendisine ithaf etmek istedik.

Seferihisar Belediyesi’nin ilçenin güneydoğusundaki 20 dönüm bir alanda kurduğu Prof. Dr. İsmet Sungurbey Sokak Hayvanları Yuvası, Türkiye’de bu güne kadar yapılmış en kapsamlı sokak hayvanı bakım ve koruma komplekslerinden biri. Yuvada 300 birey kedi ve köpeğin bakımı tedavisi ve rehabilitasyonu yapılabilecek. Yuvanın iki ana bölümü var. Bunlardan birisi on dönümlük alana yayılmış açık gezinti bölgesi. Köpekler, on dönümlük açık alanda ve Anadolu mazı meşeleri arasında özgürce dolaşabilecek ve aynı zamanda onları sahiplenen gönüllülerle buluşacak. Yuvamızın en önemli özelliği zaten bu. Hayvanları insanlardan tecrit etmemesi, tersine hayvan severler ile köpek ve kedileri buluşturan bir yapısı olması. Bu nedenle açık alanın içinde bir de altı odalı misafirhane bulunuyor. Seferihisar içinden ve dışından gönüllüler burada hayvanların bakımını üstlenmek üzere konaklayabilecek. Sokak Hayvanları Yuvası’nın ikinci on dönümlük bölümü ise yaralı, sakat, hasta ve agresif hayvanların rehabilitasyonu için hazırlanmış bir hastane ve bakım kompleksi. Hayvan Hastanemiz bir muayene odası, cerrahi müdahalelerin yapılacağı ameliyathane bölümü ve operasyon sonrası bakım bölümünden oluşuyor. Hastane aynı zamanda teşhiste kullanılacak röntgen, ultrason, wood lambası, sterilizatör ve benzeri tüm tıbbi teknik donanım içinde olacak şekilde planlandı. Yuvamızda bir de lohusa bölümü var. Yeni doğum yapan anneler ve yavruları burada ağırlanacak. Bu bölümlerin yanında hasta ve güçsüzlerin zarar görmemesi ve hastalıkların sağlıklı hayvanlara bulaşmaması için kurulan bir karantina bölümü var. İkinci on dönümlük bölümde aynı zamanda yemeklerin pişeceği bir mutfak ve personel odası bulunuyor.